Czy sport może coś odmienić ?

Czy kiedy uświadomimy dzieciom, że mają wpływ na swoje życie, to będą silniejsze?

I czy jeden gol może zmienić całe życie?

Takie oraz inne pytania zadaliśmy sobie jako przedstawiciele Fundacji Spełnionych Marzeń, kiedy powstawał pomysł na  pierwsze na świecie mistrzostwa w piłce nożnej dla dzieci i młodzieży po zakończonym leczeniu onkologicznym  pn. "Onko Liga".  Nie tylko zadaliśmy  sobie te pytania, ale i poszukaliśmy na nie odpowiedzi.

Mecze piłki nożnej, w których bierze udział polska reprezentacja przyciągają przed telewizory aż 11 milionów ludzi. W tej ogromnej ilości osób są również nasi podopieczni, którzy przebywając na oddziale i walcząc o życie, marzą by kiedyś strzelić gola w decydującym momencie. To nadzieja dla wielu podopiecznych Fundacji na powrót do aktywności. To szansa na odzyskanie poczucia, że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość.  

Dla większości społeczeństwa wypis ze szpitala kojarzy się z zakończeniem  leczenia. Dziecko jest po zakończonej hospitalizacji, więc może wracać do swoich rówieśników. Rzeczywistość jest inna. Powrót do rzeczywistości sprzed choroby jest bardzo stresujący. Obniżona odporność, mniejsza sprawność fizyczna, konsekwencje chemioterapii. Dodatkowo powrót do grupy rówieśniczej sprzed choroby nie jest łatwy. Dziecko osaczone jest pytaniami, czuje się inne oraz odrzucone, trudno mu przystosować się na nowo.

Dlatego tak ważne jest zadbanie o dzieci i młodzież po zakończonej hospitalizacji. Przynależność do grupy jest jednym z podstawowych potrzeb człowieka. Poprzez leczenie a potem konsekwencje choroby, dzieci i młodzież często czują się wykluczone z grupy i odrzucone. Ich najbliżsi koledzy to osoby, które były obok nich kiedy było źle,  które rozumieją ich jak nikt inny. Dzieci, które przechodziły przez to samo co oni. Odzyskują pewność siebie i łatwiej im wracać do wcześniejszych środowisk. Dzięki sportom drużynowym dajemy im możliwość na wzmocnienie samooceny, rozwiniecie umiejętności budowania relacji  i odnalezienie swojego miejsca w grupie. Dodatkowo poprzez pracę zespołową dzieci czują się docenione i ważne dla innych.

Kolejnym ważnym atutem tego projektu jest: profilaktyka wtórna. Jak dowodzą badania wpływamy na podejmowanie aktywności fizycznej, która przynosi znaczące efekty tak jak w leczeniu jak i w rehabilitacji młodych pacjentów 1 Regularna aktywność fizyczna może bowiem  zapobiegać powikłaniom i zaburzeniom czynnościowym powstałym w  wyniku leczenia, likwidować lub redukować powstałe w trakcie leczenia niepełnosprawności i ograniczenia funkcjonowania poszczególnych układów organizmu, przywracać sprawność psychofizyczną oraz poprawiać jakość życia".2  Promowanie zdrowej aktywności fizycznej dopasowanej do ich potrzeb pomoże im w powrocie do funkcjonowaniu w życiu codziennym.

Udział w wydarzeniu zadeklarowały już organizacje z Rumunii, Litwy, Ukrainie, Turcji, Słowacji oraz ze wszystkich ośrodków onkologicznych w Polsce, co stanowi mocną międzynarodową bazę do rozgrywek oraz zapewni prawdziwe sportowe emocje. Miejscem rozgrywek będą obiekty sportowe Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Organizując "Onko Lige" podążamy za potrzebami dzieci, budując w nich zdrowe nawyki w codzienności.

 

1 Woźniewski M.: Rehabilitacja medyczna w onkologii [w:] Woźniewski M., Kornafel J.(red.) Rehabilitacja w onkologii, Wrocław 2010, s.61-62,

2 Rongies W., W. Dolecki W.: Podstawy rehabilitacji w onkologii. [w:] Deptała A.(red.) Onkologia w praktyce, Warszawa 2006, s.361).