SPRAWOZDANIE KOŃCOWE Z REALIZACJI PROJEKTU
"DOM SPEŁNIONYCH MARZEŃ"
ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy Fundacji Spełnionych Marzeń
/styczeń 2006 - wrzesień 2008/

Fundacja Spełnionych Marzeń informuje, iż z dniem 30 września 2008 r. zakończyła prawie trzyletni projekt pn. "Dom Spełnionych Marzeń". W styczniu 2006 r. Fundacja Spełnionych Marzeń otrzymała w użytkowanie od Pani Marzenny Szustkowskiej 700-metrowy dom usytuowany na 1,5 hektarowej działce w podwarszawskim Zalesiu Górnym. W miejscu tym Fundacja otworzyła ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej pn. "Dom Spełnionych Marzeń".

Dom Spełnionych Marzeń dedykowany był pacjentom dziecięcych oddziałów onkologicznych ze wszystkich ośrodków w Polsce. W Domu, podczas tygodniowych turnusów realizowane były programy aktywizujące dla dzieci, sprawdzone w praktyce przez naszą Fundację na dwóch warszawskich oddziałach onkologicznych. Program każdorazowo dopasowywany był zarówno do grupy wiekowej jak i stopnia kondycji psychofizycznej dziecka, wynikającej z rodzaju przebytej choroby nowotworowej. W ramach programu organizowane były różnorodne zajęcia, m.in.: muzyczne (karaoke, warsztaty bębniarskie, koncerty muzyczne), teatralne (warsztaty pantomimiczne, kukiełkowe, spektakle teatralne), plastyczne (warsztaty rysunku i karykatury, plenery malarskie) oraz szeroko rozumiane warsztaty wielokulturowe. Zajęcia prowadzili kompetentni pracownicy i wolontariusze Fundacji przygotowani pedagogicznie i merytorycznie. Ośrodek wyposażony był odpowiednio do potrzeb naszych małych podopiecznych. Posiadał salę telewizyjną, pracownię komputerową oraz świetlicę połączoną z pracownią plastyczną, gdzie podopieczni mieli do dyspozycji książki, gry i zabawki dostosowane do każdej grupy wiekowej.

Piękne położenie ośrodka pozwalało na pełne wykorzystanie go również do zajęć w terenie, takich jak: wycieczki krajoznawcze piesze i rowerowe, jazdę konną, pływanie w basenie, na rowerach wodnych po zalesiańskim zalewie, a także rozmaite gry i zabawy na świeżym powietrzu. W trakcie każdego turnusu dzieci wyjeżdżały na wycieczkę do Warszawy, połączoną ze zwiedzaniem największych atrakcji turystycznych stolicy, m.in. Pałac Prezydencki, Stare Miasto, Pałac w Wilanowie, Park Łazienkowski.

Podczas blisko trzech lat funkcjonowania ośrodka, Fundacja Spełnionych Marzeń przyjęła 67 tygodniowych turnusów z niemalże wszystkich ośrodków onkologicznych w Polsce tj. ok. 1100 osób (650 dzieci i 450 opiekunów).

W ciągu tych kilku lat, w "Domu Spełnionych Marzeń" czas się zatrzymał... zatrzymał się w chwili wypełnionej śmiechem, radością i głosami szczęśliwych dzieciaków. To tu świat odkrywał swoje największe tajemnice, tu uczyliśmy jak odnajdować w sobie pasje, jak rozwijać zainteresowania, jak dzielić się z innymi tym, co mamy. To właśnie DSM stał się miejscem, gdzie te wszystkie dzieciaki, tak ciężko doświadczone przez los, miały szansę nauczyć się widzenia świata na nowo, pokonując swój strach, wstyd, często niepełnosprawność... To tu pokazaliśmy jak szukać marzeń, jak do nich dążyć i jak je spełniać...

W tym miejscu Fundacja Spełnionych Marzeń składa szczególne podziękowania Pani Marzennie Szustkowskiej za to, że przez te kilka lat zechciała nas gościć w swoim domu, a tym samym my mogliśmy setkom dzieci z całej Polski ofiarować chwile radości i sprawić by uwierzyły, że... marzenia się spełniają. Dziękujemy również wszystkim, którzy sercem i umysłem pomagali nam w realizacji naszych projektów i pomysłów podczas tych 67 turnusów. Dziękujemy za dzielenie się swoimi zdolnościami, talentami i pasjami, za wsparcie, za wspaniałe pomysły, za to że nigdy nie zabrakło Wam zapału i wiary w sens naszego wspólnego działania :-)))

I. Zajęcia w ramach programu "Aktywizacja i wyrównywanie szans"
 1. Grupa Rodziców ze szkoły podstawowej w Zalesiu Dolnym, Amatorski Teatrzyk "Gagatki Beatki" - przedstawienia teatralne znanych i lubianych bajek dla dzieci, połączone ze wspólną zabawą.
 2. Jacek Frankowski, karykaturzysta - warsztaty rysunku, karykatury, opowieści o przyrodzie i historii.
 3. Darek Kąkol - warsztaty bębniarskie.
 4. Dariusz Osiński, artysta plastyk - warsztaty rzeźbiarskie z wykorzystaniem gliny.
 5. Katarzyna Markowska-Byczek - zajęcia z Yogi.
 6. Leszek Zadrąg, plastyk i pedagog - zajęcia malarskie od teorii do praktyki.
 7. Grzegorz Grzywacz, aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie - warsztaty pantomimiczne.
 8. Stowarzyszenie opowiadaczy "Grupa Studnia O" - warsztaty opowieści historii i legend z całego świata, ilustrowane śpiewem, muzyką i tańcem.
 9. Małgorzata Zadrąg, pedagog - edukacja poprzez zabawę.
 10. Marta Podleśna, podróżniczka - warsztaty wielokulturowe po Ameryce Południowej.
 11. Piotr Bot, warszawski kataryniarz - zajęcia z historii i możliwości wykorzystania jednego z najstarszych urządzeń odtwarzających muzykę.
 12. Małgosia Olszewska - zajęcia taneczne i relaksacyjne.
 13. Piotr Pukos, leśnik i przyrodnik - zajęcia przyrodnicze, opowieści o przyrodzie i zwierzętach, o urokach polskich lasów i kryjących się w nich tajemnicach.
 14. Jola Mieczkowska, psycholog - zajęcia relaksacyjne dla dzieci i rodziców.
 15. Józef Wilkoń, artysta malarz, rzeźbiarz, ilustrator książek - warsztaty rzeźbiarskie.
 16. Władysław Gosiewski, z zamiłowania poeta - zajęcia poetycko-malarskie.
 17. Magdalena Romańska - "zaklinaczka" dzieci, pomysłami prosto z serca wyczarowała wspaniałe zabawy, nie tylko dla maluchów.
 18. Stowarzyszenie "Sahaja Yoga" - warsztaty wielokulturowe z kulturą Indii poprzez muzykę, taniec i śpiew.
 19. Paweł Stankiewicz, aktor, założyciel Grupy Teatralnej "Bez ziemi" - zajęcia kukiełkowe.
 20. Emilia Czerko, tancerka i instruktorka tańca w Warsztatowej Akademii Musicalowej - kursy tańca nowoczesnego.
 21. Dorota Cichocka-Zawada, terapeutka dziecięca w Zespole Szkół Specjalnych w Łbiskach - terapia poprzez zabawy integracyjne przy muzyce.
 22. Harcerki z Hufca w Zalesiu Górnym - zabawy i gry integracyjne.
II. Wizyty znanych i mniej znanych
 1. Małgorzata Foremniak, Anna Dymna, Anna Korcz, Andrzej Nejman, Szymon Majewski, Olga Borys, Magdalena Stużyńska, Agata Młynarska, Jarosław Kret, Patrycja Markowska z gitarzystą Rafałem Sędkiem, Kuba Sienkiewicz, Misiek Koterski, Małgorzata Ostrowska-Królikowska z mężem Pawłem Królikowskim, również aktorem.
 2. Maciej Zień, projektant i kreator mody - niezwykły kurs projektowania.
 3. Piotr Maciak, Joanna Kielecka oraz Dorota Kucharska - członkowie grupy jazzowej Le Blue - koncerty muzyczne.
 4. Bokser Albert "Dragon" Sosnowski, mistrz świata federacji WBF w wadze ciężkiej, Zofia Klepacka mistrzyni świata w windsurfingowej klasie RS:X., raper Rafał Poniedzielski "Pono" oraz Wojtek Fridmann - rozmowy o pasjach i marzeniach podczas wspólnych ognisk.
 5. Robert Czabański, instruktor tai-chi - zaszczepił w naszych podopiecznych ducha Małego Wojownika.
 6. Wojciech Niewiadomski z zamiłowania kolekcjoner starych aut - wycieczka pięknymi stylowymi Jaguarami z lat 80-tych, 70-tych i 50-tych, zakończona pysznymi lodami w cukierence w Konstancinie.
 7. Dziecięca grupa cyrkowa z Fundacji "Wspólnota Działań Twórczych" w Konstancinie Jeziornie - pokaz sztuki cyrkowej.
 8. Licealistki z klasy 1F LO im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie - muzykoterapia bez granic i wspaniała zabawa przy śpiewach i pląsach.
 9. Harcerze z zalesiańskiej szkoły - spotkanie integracyjne, przy akompaniamencie gitary i wspólnych śpiewach.
 10. Wojtek - WW0, twórca muzyki i bardzo optymistyczna postać. Jeden z turnusowiczów miał okazje skonsultować z nim swoje teksty i muzykę. To nie tylko fajna dyskusja, ale i kolejne, drobne spełnione marzenie
 11. Tatiana Błędowska - zabiegi kosmetyczne i upiększające dla nastolatek i mam oraz duża porcja wsparcia psychicznego.
 12. Marek Dąbrowski, Zalesianin, z zamiłowania harleyowiec - przejażdżki harleyem z naszymi podopiecznymi.
 13. Piotr Tomczak, pseudonim artystyczny "Kolorowy Nos" - zmieniał nasz salon i ogród w prawdziwą cyrkową arenę, a swoimi umiejętnościami cyrkowymi i poczuciem humoru zachwycał i rozbawiał do łez.
 14. Grupa Artystyczna miłośników Star Wars, czyli "SWAT" - zapraszała naszych podopiecznych w podróż do odległej galaktyki, gdzie Dobra Strona Mocy zwycięża każde zło. Akademia Jedi - to była niebywała atrakcja dla naszych podopiecznych.
 15. "You Can Dance!!!" - świetnie nas o tym przekonali uczestnicy słynnego tanecznego show: Łukasz Słaniewski z partnerką podczas warsztatów tanecznych.
 16. Waldemar Malicki, jeden z najpopularniejszych pianistów polskich i jednocześnie nasz sąsiad - cyklicznie przejażdżki Cadillackiem Eldorado z 74. roku.
 17. Koło Wolontariuszy z Gimnazjum w Zalesiu Górnym pod kierownictwem Pani Wandy Szczycińskiej - spotkania integracyjne przy gitarze, zabawie i długich rozmowach.
 18. Kamila Kamińska - manikiurzystka z salonu piękności "Arabeska" sprawiła naszym dziewczynom nowy manicure i udzieliła fachowych porad dotyczących pielęgnacji paznokci.
III. Gościli nas
 1. Klub Jeździecki "Agitacja" Marzeny Jurzak w Wojciechowicach - hipoterapia.
 2. Sylwia Najsztub (Zalesie Górne) - dogoterapia (owczarki środkowoazjatyckie).
 3. Klub sportowy "Hubertus" w Zalesiu Górnym - strzelanie z łuku.
 4. Farma Piękności w Ustanowie - zabiegi upiększające dla nastolatek i porady "jak być piękną" ;-)
 5. Małgosia i Leszek Zadrąg - wizyta w prywatnej pracowni połączona z warsztatami tworzenia ikon i sztuki sakralnej.

Nie możemy zapomnieć tu również o całej społeczności Zalesia Górnego i okolic. Dziękujemy za wsparcie, pomoc, za ogromne serca i za to, że zawsze mogliśmy na Was liczyć!


Archiwum "Domu Spełnionych Marzeń"