Wikingowie i Słowianie w Kielcach


W dniu 29 września już po raz drugi odbyły się na oddziale onkologii i hematologii w Kielcach warsztaty historyczne. Zachęceni sukcesem i pozytywnym odbiorem pierwszego spotkania, tym razem odwiedzili nas Wikingowie i Słowianie z IX-XI wieku z Klubu Historycznego HIRD pod wodzą Zbigniewa Kowalskiego.

Goście z dawnych czasów poprzez ciekawe opowieści, przedmioty związane z okresem Słowian i Wikingów oraz plansze historyczne przenieśli nas na tę godzinę co najmniej X wieków wstecz. Dla każdego znalazło się coś ciekawego - chłopcy z zaciekawieniem oglądali topory i tarcze, próbując przy okazji czy kolczuga na pewno wytrzyma uderzenia miecza, a dziewczynki miały okazję przymierzyć prawdziwą czapkę z futra królika czy szal z lisa.

Wszyscy byli chętni do przymiarki prawdziwego hełmu rycerskiego, który wbrew pozorom nie okazał się aż tak ciężki, jak obawiali się niektórzy. Na koniec dla najbardziej wytrwałych fanów historii, HIRD przygotował prawdziwą gratkę - pokaz walki rycerskiej, którą oglądaliśmy z zapartym tchem. Wraz z pamiątkowym zdjęciem i gorącymi podziękowaniami uzgodniliśmy wspólnie, że na tym nie koniec oddziałowych spotkań z historią. Z niecierpliwością czekamy na następne. 

Wielkie Dzięki dla Grupy HIRD!!Wikingowie i Słowianie w Kielcach