W ramach programu "Aktywizacja i wyrównywanie szans" nasza Fundacja prowadzi warsztaty wielokulturowe, dzięki którym dzieci i młodzież mają okazję zapoznać się z kulturą i obyczajami odległych zakątków świata. Na Oddział Onkologii zapraszani są przedstawiciele ambasad mających swoje przedstawicielstwo w naszej stolicy. Dzięki ich opowieściom wzbogaconych prezentacją slajdów i filmów oraz dzięki przygotowywanym niespodziankom nasi podopieczni mają okazję dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy.
Poznawanie świata rozpoczęliśmy od Pana Marka Tomalika, podróżnika, który odbył roczną podróż po kontynencie australijskim. Kontynuacją tej podróży była wizyta Ambasady Australii. Z ciekawością słuchaliśmy opowieści o krainie kangurów, tasmańskiego diabła i rafy koralowej...Wraz z nimi przybyła działająca przy ambasadzie Warszawska Grupa Gamelamowa założona przez studentów i absolwentów muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, fascynatów kultury indonezyjskiej. Nazwa tej niezwykłej grupy wywodzi się od słowa gamelam oznaczającego dosłownie pałkę, uderzanie. W tradycji Indonezji posiada ono znacznie szersze znaczenie, gdyż tak określane są tradycyjne instrumenty tego kraju.
2006 rok rozpoczął się na Oddziale Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka bardzo kolorowo i wesoło. 12 stycznia, na specjalne zaproszenie naszej Fundacji, gościli przedstawiciele Ambasady Indonezji - Pani Zelda Vulan Kartika oraz Pan Soe Gijanto. Podczas gdy zaproszeni goście przygotowywali się do prezentacji, zaciekawione dzieci i młodzież jak również starający się to ukryć rodzice i pielęgniarki zerkali co chwila zwabieni hałasem rozstawianych na korytarzu instrumentów. W ciągu kilku minut cichy szpitalny korytarz zamienił się w barwną scenę muzyczną. Studenci przebrani w tradycyjne, niezwykle kolorowe i bogato zdobione stroje, pochodzące z Indonezji wprawili wszystkich w niemały zachwyt. Wspólnie rozpoczęliśmy fascynującą podróż w najodleglejsze zakątki Indonezji...
Ponadto goście zagrali dla nas na instrumentach muzycznych udostępnionych przez ambasadę. Po koncercie ochotnicy mogli sprawdzić swoje muzyczne zdolności grając na instrumentach o egzotycznych nazwach suling, saron, gember, slentem czy anklung. Oprócz wspomnianych atrakcji Pani Renata Lesner - absolwentka Etnologii Uniwersytetu w Toruniu zaprezentowała niezwykły taniec, w którym jak się okazało każdy najmniejszy gest miał ogromne znaczenie. A bajecznie kolorowy strój tancerki dopełnił to niezwykłe widowisko wspaniałymi doznaniami estetycznymi.
Zatopieni w barwnych opowieściach o kulturze tego niezwykłego kraju nie zauważaliśmy upływającego czasu. Niestety powoli trzeba było zakończyć naszą podróż i pożegnać miłych gości. Na zakończenie nasi podopieczni otrzymali drobne upominki, nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć, które będą przypominać wspólnie odbytą podróż po wyspach Indonezji. Nie jest to jednak nasza ostatnia wspólna podróż "palcem po mapie". Wkrótce spotkania z ambasadami Japonii, Brazylii i Kuby...
Fundacja Spełnionych Marzeń składa serdeczne podziękowania Ambasadzie Indonezji, jej przedstawicielom - Pani Zeldzie Vulan Kartika oraz Panu Soe Gijanto oraz "Warszawskiej Grupie Gamelamowej" (AnnaTorebko, Aleksandra Braumańska, Zuzanna Osowska, Weronika Jankowska, Marta Sienkiewicz, Tomek Matlingiewicz, Jacek Szczepanek, Paweł Barszczewicz i Dawid Martin).