Wolontariusze Fundacji Spełnionych Marzeń to wyselekcjonowany zespół osób, prezentujących różne charaktery, zainteresowania i zdolności. Różnorodność osobowości jest gwarancją dotarcia do każdego dziecka, poprzez m.in. zajęcia plastyczne, gry, zabawy, pomoc w nauce czy zwykłe rozmowy. Praca wolontariusza stanowi niezwykle ważny element wspomagania procesu leczenia farmakologicznego, a także walki z bezczynnością, apatią, cierpieniem i codzienną rutyną szpitalną, dający wiele radości i ukojenia dzieciom, a ich rodzicom chwile wytchnienia i relaksu.
Grupa wolontariuszy naszej Fundacji jest liczna, niektórzy są związani z Fundacją od początku, niektórzy dopiero od niedawna, ale każdy z nich stanowi jej ważny element. Nasi wolontariusze działają na trzech oddziałach warszawskich szpitali: przy ul. Litewskiej, w Instytucie Matki i Dziecka, oddziale radioterapii szpitala przy ul. Wawelskiej oraz w ośrodku Fundacji w Zalesiu Górnym, gdzie przyjeżdżają dzieci na turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe z niemalże wszystkich ośrodków onkologicznych w Polsce. Dbamy o to, aby wolontariusze stanowili zgrany zespół i aby każdy z nich miał poczucie wsparcia w pozostałych i czuł się ważnym trybikiem Fundacji. Dlatego też wolontariusz oprócz pracy z dziećmi udziela się na innych płaszczyznach działalności Fundacji. Formą integracji całej naszej grupy są m.in. imprezy fundacyjne takie jak wycieczki, spotkania okolicznościowe czy festyny. Dla zapewnienia wolontariuszowi profesjonalnego przygotowania do pracy z dziećmi, fundacja organizuje dla nich cykliczne szkolenia, które mają na celu ukierunkowywać wolontariuszy, w jaki sposób można pomóc dzieciom wykorzystując takie elementy jak: wspólna zabawa, rozmowa, rysowanie czy pomoc w nauce. Warsztaty także stanowią ważną formę integracji.
W niedzielę 18 marca miało miejsce szczególne szkolenie pt. "Towarzyszenie małemu pacjentowi i jego rodzinie" prowadzone przez ojca Filipa Buczyńskiego i Panią psycholog Małgorzatę Kostek, którzy w Lublinie, na co dzień pracują z dziećmi chorymi onkologicznie i ich rodzinami. O. Filip należy do Zakonu Franciszkanów, a w latach 90. był wolontariuszem w Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Lublinie, gdzie pełnił posługę duszpasterską i opiekę psychologiczną. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jak również szkoli wolontariuszy, personel medyczny i psychologów do pracy z chorymi dziećmi. Warsztaty składały się z części wykładowej, na której zostały przedstawione style radzenia i funkcjonowania rodzin z dzieckiem chorym onkologicznie, oraz z części warsztatowej, gdzie mogliśmy podzielić się naszymi radościami, a także problemami, z jakimi spotykamy się na co dzień w naszej pracy.
Szkolenie to było szczególne, ponieważ dotyczyło dziecka chorego i jego rodziny, tego z jakimi problemami się borykają i jakiej pomocy potrzebują. Dodatkowo dotyczyło samej pracy wolontariusza, a w szczególności sposobów radzenia sobie z emocjami, które pojawiają się w obliczu towarzyszenia dziecku choremu. Dzięki warsztatom, oprócz uzyskania konkretnej wiedzy, mogliśmy poznać bliżej nowych wolontariuszy, pośmiać się do łez i delektować budzącą się na wiosnę przyrodą, bo oczywiście wszystko się działo w Zalesiu Górnym w "Domu Spełnionych Marzeń".