Spotkanie z kulturą Brazylii w Instytucie Matki i Dziecka


Wizyta przedstawicieli Ambasady Brazylii jest kontynuacją naszych spotkań z kulturą i obyczajami innych krajów w ramach realizowanego przez Fundację programu "Aktywizacja i wyrównywanie szans". Tym razem "szpitalny rytm" na oddziale onkologii "zaburzyła" wizyta Pana Almira Gonçalves i jego córki Marty - instruktorki samby.

Nasi goście pomogli nam odbyć godzinną podróż po niezwykle fascynującym kraju, kojarzonym głównie z barwnymi korowodami karnawału w Rio de Janeiro. Aby ułatwić dzieciom i młodzieży wspólną podróż, nasi goście specjalnie na tą okazję przygotowali, oprócz barwnych opowieści, pokaz slajdów, krótki film o Brazylii oraz wspaniały pokaz tańca.

Już na samym początku dowiedzieliśmy się, że Brazylia jest aż 27 razy większa od Polski, a 65% jej powierzchni porastają lasy równikowe. Posiada również bardzo bogaty świat zwierzęcy: można spotkać tam małpy, kolibry, aligatory, legwany, strusie amerykańskie, gekony, żółwie i wiele innych egzotycznych zwierząt. Stolicą Brazylii jest Brasilia, a głównymi miastami São Paulo, Rio de Janeiro oraz Salvador. W Brazylii mieszkają przedstawiciele różnych narodowości, największą grupę stanowią biali (w tym Portugalczycy, Włosi, Hiszpanie i Polacy) oraz Afrykańczycy. Językiem urzędowym jest portugalski.

Podczas "podróży" po Brazylii przekonaliśmy się, że jest niezwykle fascynującym i pełnym sprzeczności krajem. Okazuje się, że Brazylię trzeba po prostu poczuć, dociera ona do człowieka za pomocą zmysłów zdominowanych przez muzykę bębnów i gwar tłumu brazylijskiej ulicy. Panuje tam specyficzny klimat ciągłego "dziania się", który daje się odczuć praktycznie wszędzie, na ulicy, w barach, w domach. Rdzeń kultury Brazylii stanowią samba, capoeira (mieszanka tańca ze sztuką walki przy dźwiękach muzyki) i religia Condomblé (połączenie religii katolickiej z kultami afrykańskich ludów). Wszystkie te różne sfery życia łączą się we wspólnym sposobie odczuwania energii, która krąży między ludźmi. Tę energię Brazylijczycy nazywają Axé. Najlepszym przykładem ucieleśnienia Axé jest czas karnawału. Następuje wówczas istne upojenie życiem i wszystkimi radościami jakie ono ze sobą niesie. Brazylijczycy są niezwykle spontanicznymi, żywiołowymi i radosnymi ludźmi. Zadziwiające jest to, że praktycznie cały rok, z większym lub mniejszym natężeniem uczestniczą w nieustającej zabawie. Mimo biedy i wielu uniedogodnień, praktycznie codziennie na ulicach miast można znaleźć jakąś zabawę i tańce. A tańczy się oczywiście sambę - szaleńczą, upojną i pełną energii. Pani Marta stworzyła nam namiastkę karnawału przynosząc na oddział prawdziwy brazylijski strój tancerki samby, niezwykle kolorowy, utkany błyszczącymi cekinami i koralikami. Ponadto osobiście mogliśmy się przekonać, jak bardzo energicznym i niezwykle widowiskowym tańcem jest samba, dzięki Pani Marcie, która zatańczyła na szpitalnym korytarzu, na krótką chwilę przenosząc nas na tętniące życiem brazylijskie ulice.

Mówiąc o Brazylii nie można zapomnieć o Ronaldo, znanym na całym świecie szczególnie przez fanów piłki nożnej. Istotne jest, że w Brazylii najbardziej popularnymi mężczyznami nie są aktorzy, ale właśnie piłkarze. Chłopcy już od małego rozpoczynają treningi, aby w przyszłości móc zostać znanym piłkarzem.

Nasza magiczna podróż powoli dobiegła końca. Z żalem powracaliśmy do rzeczywistości. Na szczęście pozostaną wspaniałe wspomnienia i kolorowe zdjęcia, dzięki którym łatwiej będzie przywołać wspólnie spędzone chwile

Fundacja Spełnionych Marzeń składa serdeczne podziękowania Panu Almirowi Gonçalves - attaché kulturalnemu Ambasady Brazylii oraz jego córce Marcie za wspólną podróż do kolebki samby.


Spotkanie z kulturą Brazylii w Instytucie Matki i Dziecka