Spotkanie z kulturą Arabii Saudyjskiej w Instytucie Matki i Dziecka

  • 22-07-2017

W czwartkowe popołudnie, 20 kwietnia 2006 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "warsztatów wielokulturowych" prowadzonych przez Fundację Spełnionych Marzeń. Po licznych "podróżach", które mali i duzi pacjenci oddziału onkologii mieli przyjemność odbyć dzięki uprzejmości ambasad m.in.: Japonii, Indonezji, Australii, Brazylii przyszedł czas na poznanie fascynującej kultury Arabii Saudyjskiej.

Kraj, o którym mowa  wielu z nas kojarzy głównie z ogromnymi złożami ropy naftowej i gazu ziemnego oraz z wielkim bogactwem. To właśnie odkrycie tych złóż sprawiło, że w bardzo krótkim czasie dokonała się spektakularna transformacja kraju, która całkowicie zmieniła jego oblicze. Nastąpiło szybkie przejście z biedy do ogromnego bogactwa, z wielbłądów na luksusowe limuzyny.
Tym razem swoją obecnością zaszczycili nas II Sekretarz Ambasady Abdulkader Al-Kurdi, jego małżonka Manal Al-Suleimani, córka Khulud oraz siostry Karolina i Fabiola Jaghnoun pełniące funkcje Asystentek w Ambasadzie. Pojawienie się naszych gości ożywiło nieco senną popołudniową atmosferę, a szpitalne sale już po chwili świeciły pustkami, natomiast niewielki korytarz z ledwością mieścił zainteresowanych odbyciem wirtualnej, pełnej ciekawostek podróży do Arabii Saudyjskiej.

Goście przywitali nas w swoim języku (salam alajkum) i rozpoczęli snucie opowieści. Dowiedzieliśmy się, że Królestwo Arabii Saudyjskiej, centrum islamu, jest miejscem gdzie rodziła się jego historia. Tu właśnie znajdują się dwa Święte Meczety (Błogosławiona Mekka i Emanująca Medyna) i tu skupiają się modlitwy muzułmanów z całego świata. Islam jest religią, ale również sposobem na życie. Nie tylko reguluje życie wyznawców, ale również politykę i funkcje władzy. Święty Koran, dosłowny zapis słów objawionych przez Boga, jest konstytucją Królestwa, a szariat (prawo muzułmańskie) stanowi podstawę saudyjskiego systemu prawnego. Pokaz slajdów przygotowanych na tę okazję, ułatwił nam wyobrażenie sobie miejsc, o których mogliśmy usłyszeć.
Spośród wielu interesujących rzeczy, bardzo ciekawy okazał się niezwykły ceremoniał parzenia kawy, która stanowi główny napój spożywany podczas spotkań i uroczystości. Parzy się wyjątkowo mocny napar z dodatkiem kardamonu i pije w maleńkich filiżaneczkach. Podczas spotkania gospodarz domu dba o to, aby uzupełniać kawę w filiżankach gości. Nigdy nie nalewa do pełna, jeśli darzy zaproszonych sympatią i szacunkiem. Aby podziękować gospodarzowi za kolejną dolewkę tego pobudzającego napoju należy trzykrotnie przechylić filiżankę w jedną stronę. Jest to znak dla gospodarza, aby nie dolewać gościom więcej kawy. Ciekawostkę dla nas stanowiła ogromna popularność napoju, na cześć, którego na ulicach miast Arabii Saudyjskiej można podziwiać pomniki dzbanków do zaparzania kawy.

Podczas wspólnie spędzonego popołudnia mieliśmy także możliwość napawać się wonią kadzidełek z kory drzewa sandałowego. Jest to zapach szczególnie lubiany przez arabskie kobiety, które pochylają się nad dymem, aby włosy chłonęły ich zapach
Każde z obecnych na oddziale dzieci otrzymało w prezencie oryginalne bransoletki, wszyscy mogli również posmakować wspaniałych suszonych daktyli. Ponadto każde dziecko dostało pocztówkę z imieniem napisanym w języku arabskim.
Aby uświetnić nasze spotkanie Pani Fabiola wraz z siostrą Karoliną zaprezentowały na koniec pokaz tańca arabskiego. Całości spotkania dopełniły pamiątkowe zdjęcia.
 
Fundacja Spełnionych Marzeń składa serdeczne podziękowania - Panu Abdulkader Al-Kurdi II Sekretarzowi Ambasady, jego małżonce Manal Al-Suleimani, córce Khulud oraz Paniom Karolinie i Fabioli Jaghnoun za wspólną podróż do Królestwa Arabii Saudyjskiej.