zniczLogo Onko-Olimpiady 2008znicz

Wizualizacja złotego medalu Onko-Olimpiady 2008


III MIĘDZYNAROWE IGRZYSKA SPORTOWE
ONKO-OLIMPIADA 2010
Akademia Wychowania Fizycznego Warszawa
16-18 lipca 2010

Współorganizatorzy:Fundacja Spełnionych Marzeń
Polish Sport Promotion
PatronatHanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy
Arcybiskupa Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski
Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka
Polski Komitet Olimpijski
Klub Integracji Europejskiej
Sponsorzy:Mastercard, Polbank EFG, Fundacja Orlen "Dar Serca", Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Randstad
Partnerzy:Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Mennica Polska SA
Medicover
BMW Group Polska
Patronat medialny:Gazeta codzienna FAKT, TVN Warszawa, Radio Eska, Magazyn "Świat Elit", Serwis E-Dziecko
Ambasador:Małgorzata Foremniak
Prowadzący:Joanna Racewicz, Andrzej Nejman

Sponsorzy

POLBANK
MasterCard
Samsung ArtMaster
Fundacja Orlen Dar Serca
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
Randstad

Patroni honorowi Onko-Olimpiady 2008

Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent m.st. Warszawy
Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski
Polski Komitet Olimpijski
Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak
Klub Integracji Europejskiej

Partnerzy
Onko-Olimpiady 2010

Akademia Wychowania Fizycznego
Mennica Polska SA
Medicover
BMW Group Polska

Patroni medialni
Onko-Olimpiady 2010

FAKT
Serwis E-Dziecko
Radio Eska
TVN Warszawa
Świat Elit – Magazyn Polityczno-Biznesowy

W dniu 17 lipca 2010r. na obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się III Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "Onko-Olimpiada 2010", dla dzieci z chorobą nowotworową. Organizatorem Igrzysk była "Fundacja Spełnionych Marzeń" Małgorzaty i Tomasza Osuchów, przy współpracy z trenerami Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Patronat nad Igrzyskami objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Arcybiskup Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski, Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Polski Komitet Olimpijski i Klub Integracji Europejskiej.

W uroczystej ceremonii otwarcia Igrzysk udział wzięli:

oraz Korpus Dyplomatyczny:

Gospodarzami prowadzącymi Igrzyska już po raz trzeci, byli nasi wieloletni przyjaciele: Joanna Racewicz i Andrzej Nejman (członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń).

Hymn "Onko-olimiady 2010" po raz drugi skomponował również nasz wielki przyjaciel - Tomek Lubert. Piosenka "Chcę Ikarem być"", którą wykonał podczas ceremonii otwarcia igrzysk zespół VOLVER, to nowa wersja utworu "Chcę", a została ona zaaranżowana i podarowana naszym podopiecznym specjalnie na tę okazję. W 2008 r. hymnem "Onko-Olimpiady" był utwór "O siebie walcz" także napisany przez Tomka Luberta - wówczas zaśpiewała go Magda Femme.

Uczestnikami imprezy były dzieci i młodzież z 14 ośrodków onkologicznych z Polski oraz z czterech krajów europejskich: Litwy, Słowacji, Węgier i Turcji. W sumie udział w "ONKO-OLIMPIADZIE 2010" wzięło 180 zawodników, a dobór konkurencji sportowych uzależniony był od kondycji psychofizycznej dziecka, wynikającej z przebytej choroby nowotworowej lub jej stadium leczenia. Najważniejszym kryterium udziału w Igrzyskach była pozytywna opinia lekarza z danego ośrodka onkologicznego, dopuszczająca pacjenta do zawodów sportowych i określająca stopień wysiłku.

Zawodnicy wzięli udział w następujących konkurencjach sportowych, każdorazowo dostosowanych do kategorii wiekowej: bieg na 60 i 100m, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową, chód z asystą, pływanie, tenis stołowy i piłka nożna. W tegoroczną edycję "ONKO-OLIMPIADY" wzorem lat ubiegłych włączyli się artyści, którzy osobiście dekorowali zwycięzców medalami, które podobnie jak dotychczas były bite przez Mennicę Państwową. I byli to: Daria Widawska, Anna Korcz, Anna Samusionek, Matylda Damięcka, Kuba Wesołowski, Tomasz Kot, Piotr Zelt i Andrzej Nejman.

Dzięki współpracy z Polish Sport Promotion w Igrzyska aktywnie włączyli się również sportowcy, którzy uczestniczyli w uroczystym zapaleniu znicza olimpijskiego oraz dekorowaniu zwycięzców medalami, a byli to:
Luiza Złotkowska - łyżwiarka szybka, brązowa medalistka Igrzysk w Vancouver w 2010r.
Katarzyna Woźniak - łyżwiarka szybka, brązowa medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010r.
Dariusz Dziekanowski - piłkarz reprezentacji Polski w latach 1981-1990.
Futboliści Warsaw Eagles - polski klub futbolu amerykańskiego.

KALENDARZ WYDARZEŃ

16.07.2010 (piątek)


17.07.2010 (sobota)


18.07.2010 (niedziela)


To już trzecia "ONKO-OLIMPIADA" zorganizowana przez Fundację Spełnionych Marzeń, na której poprzez sportową rywalizację budujemy poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży w trakcie i po przebytej chorobie nowotworowej, a w szczególności u dzieci, u których choroba pozostawiła trwały ubytek na zdrowiu, uniemożliwiający często aktywne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej w swoim środowisku. Onko-olimpiada to również przełamywanie stereotypów i podniesienie świadomości społecznej wobec choroby nowotworowej. To także igrzyska, w których medale nie są najważniejsze... bo nasi pacjenci już wygrali swoje najważniejsze igrzyska - Igrzyska Życia. Oni wiedzą jak walczyć i jak zwyciężać. Po raz kolejny wspólnie z naszymi sportowcami świętowaliśmy na prawdziwym festiwalu w hołdzie życia.
Do zobaczenia w 2012 roku.

Fundacja Spełnionych Marzeń składa gorące podziękowania sponsorom, partnerom, patronom, artystom, sportowcom oraz osobom prywatnym, którzy aktywnie uczestniczyli w organizacji III Międzynarodowych Igrzysk Sportowych "Onko-Olimpiada 2010". Szczególne podziękowania kierujemy do rzeszy wolontariuszy... Kochani dziękujemy za wsparcie, za serce, za poświęcony czas! To nasze wspólne dzieło

☺☺☺☺☺☺ OGROMNE DZIĘKI ☺☺☺☺☺☺

~~~~~~~~~~~~~~~~   * * *   ~~~~~~~~~~~~~~~

Teledysk z III ONKO-OLIMPIADY 2010:

II ONKO-OLIMPIADA 2008...r

...a tak było na I ONKO-OLIMPIADZIE 2007

 

FOTOREPORTAŻ
Z III MIĘDZYNARODOWYCH IGRZYSK SPORTOWYCH "ONKO-OLIMPIADA 2010"

Autorzy zdjęć: Andrzej Engelbrecht - Agencja Fotograficzna AKPA, Michał Koperniak - wolontariusz POLBANK EFG dla Fundacji Spełnionych Marzeń

Ceremonia otwarcia Igrzysk - gospodarzami prowadzącymi Igrzyska już po raz trzeci byli nasi wieloletni przyjaciele: Joanna Racewicz i Andrzej Nejman (członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń).

Igrzyska ruszają - Małgorzata i Tomasz Osuchowie - organizatorzy Międzynarodowych Igrzysk Sportowych "ONKO-OLIMPIADA 2010" w drodze na scenę.

 

Prorektor ds. studenckich AWF - Pan prof. nzw. dr hab. Zbigniew Dziubiński , Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy - Pan Włodzimierz Paszyński, Pani Grażyna Rabsztyn - Dyrektor Centrum Edukacji Olimpijskiej oraz Przedstawiciel Komitetu Honorowego - Pan prof. Wojciech Woźniak również zostali poproszeni na scenę do ceremonii otwarcia.

A dalej ... Pierwszy Sekretarz Ambasady Słowacji - Pani Iveta Hermysova, Ambasador Litwy w RP - Pan Egidijus Meilunas oraz Ambasador Węgier w RP - Robert Kiss.

 

Defiladę zawodników otwierają reprezentanci wszystkich krajów biorących udział w Igrzyskach niosąc wspólnie flagę Onko-olimpijska.

Na czele defilady drużyna z Litwy, która otwiera przemarsz drużyn z zagranicy.

 

Następnie Słowacja

Turcja

i Węgry

Białystok otwiera długi korowód drużyn z 14 ośrodków onkologicznych z Polski.

Za nimi Bydgoszcz

Chorzów

Gdańsk

Kielce

Kraków

Lublin

Łódź

Olsztyn

Poznań

Wrocław

IMiD Warszawa i CZD Warszawa

Defiladę zamyka drużyna z Litewskiej z Warszawy

 

Zawodnicy z flagą Onko-olimpijską zatrzymują się na centralnym miejscu stadionu...

... a zawodnicy w szeregu naprzeciwko głównej trybuny, gdzie na trybunie honorowej wzruszeni rodzice z niecierpliwością oczekiwali na tę wspaniałą uroczystość

 

Do Komitetu ceremonii otwarcia Igrzysk dołączyli jeszcze Pan Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Ambasador Węgier - Pan Robert Kiss, Przedstawiciel Składu Sędziowskiego - Pan Waldemar Skowroński, Robert Konke - przedstawiciel zawodników. Naszych zawodników i publiczność przywitał gospodarz obiektu - Prorektor ds. studenckich AWF - Pan prof. Zbigniew Dziubiński.

Następnie Radca ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w RP - Pan Faruk Amil jako pierwszy z Korpusu Dyplomatycznego przywitał swoich młodych rodaków w ich ojczystym języku.

 

Ze zniczem Onko-olimpijski pobiegła łyżwiarka - Luiza Złotkowska w asyście Futbolistów Warsaw Eagles.

W uroczystym zapaleniu znicza Onko-olimpijskiego uczestniczyli: łyżwiarka Katarzyna Woźniak, piłkarz - Dariusz Dziekanowski oraz reprezentantka Litwy - 7-letnia Urte.

W ceremonii zapalenia znicza asystowali również Małgorzata Osuch, Profesor Wojciech Woźniak oraz Futboliści Warsaw Eagles.

W imieniu wszystkich zawodników przysięgę odczytał - Robert Konke

... a w imieniu Składu Sędziowskiego - Pan Waldemar Skowroński.

Podczas, gdy zespół VOLVER - Tomka Luberta wykonywał hymn "Onko-olimpiady 2010" pt. "Chcę Ikarem być" ...

... reprezentanci zawodników ze wszystkich krajów biorących udział w Igrzyskach wciągali flagę Onko-olimpijską na maszt.

Tradycyjnie uroczystości towarzyszy wypuszczenie setek baloników do nieba.

Igrzyska wystartowały, zawody czas zacząć, min. skok w dal młodzieży...

... i skok w dal nieco młodszych zawodniczek

Jednocześnie w hali rozpoczęły się rozgrywki tenisa stołowego...

... a na pływalni zawody pływackie

Biegi na dystansie 100 m w kategorii męskiej młodszych zawodników...

... i tych trochę starszych.

Dziewczyny również dzielnie walczyły o medale lub o pobicie własnego rekordu.

Na stadionie piłki nożnej nieprzerwanie trwały mecze towarzyskie o Puchar ONKO-OLIMPIADY.

Odbyły się również konkurencje biegowe zawodników o mniejszej sprawności fizycznej w kategorii dziewczęcej...

... oraz w kategorii męskiej, w której walczył Robert Konke z drużyny bydgoskiej z zawodnikiem ze Słowacji.

W rzucie kulą padały prawdziwe rekordy.

Magda z IMiD w Warszawie w chodzie z asystą wykazała się prawdziwym heroizmem, gdyż jeszcze rano leżała w szpitalnym łóżku biorąc kolejną dawkę chemii. Wielkie brawa.

Podczas trwania Igrzysk Joasia Racewicz przeprowadzała wywiady z naszymi gośćmi, m.in. z Włodzimierzem Paszyńskim - wiceprezydentem Warszawy oraz z Markiem Michalakiem - Rzecznikiem Praw Dziecka...

... czy z Darią Widawską, która przybyła na Onko-olimpiadę, by wręczyć zwycięzcom medale i pocieszać tych, którzy ich w tym roku nie zdobyli ...ale równie dzielnie walczyli.

Czas na wręczenie medali naszym zwycięzcom - Luiza Złotkowska wręcza złoty medal pacjentowi z IMiD.

A kolejnych medalistów dekorowali m.in. Futboliści Warsaw Eagles...

 

Piotr Zelt

Tomasz Kot

 

...a także Andrzej Nejman, który jednocześnie pełnił rolę komentatora sportowego podczas całych Igrzysk.

Ania Samusionek

 

Ania Korcz

Kuba Wesołowski

 

Matylda Damięcka

Daria Widawska

Wszystko co wspaniałe szybko się kończy, nadszedł również czas na uroczystą ceremonię zamknięcia Igrzysk. W ceremonii udział wzięli: Joasia Racewicz, Matylda Damięcka, Ambasador Litwy - Pan Egidijus Meilunas oraz Małgorzata i Tomasz Osuchowie

Zanim rozpoczęliśmy ceremonię Pan Ambasador Litwy wręczył nam Medal okolicznościowy w dowód uznania i przyjaźni.

Miłą niespodzianką dla nas był prezent od drużyny piłkarskiej, która podarowała nam swój zwycięski puchar.

Uroczystego zgaszenia znicza Onko-olimpijskiego dokonali Tomasz Rachwał - Prezes Polish Sport Promotion w asyście małej Urte - zawodniczki z Litwy.

Trzecie Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "ONKO-OLIMPIADA 2010" uważamy za zamknięte.

Prawdziwa sportowa rywalizacja, wspaniała integracja i niezapomniane wzruszenia ...taka była "ONKO-OLIMPIADA 2010".

Po sportowych emocjach czas na uroczystą kolację, która odbyła się na płycie głównej stadionu i nikogo nie trzeba było namawiać do jedzenia, po takiej dawce adrenaliny apetyty dopisywały wszystkim

A dla tych, którzy już się nasycili czekała wspaniała zabawa z członkami Stowarzyszenia "SWAT", czyli "Star Wars Artistic Team"...

...gdzie każdy mógł choć na chwilę poczuć się jak bohater "Gwiezdnych Wojen"...

...a nasza dyskoteka nabrała nie tylko wymiaru międzynarodowego, ale wręcz międzygalaktycznego.

Pomimo ogromnego zmęczenia, wszyscy wspaniale bawiliśmy się na dyskotece, która była wspaniałym zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń i prawdziwych sportowych emocji.

Po raz kolejny razem z naszymi sportowcami wspólnie świętowaliśmy na prawdziwym festiwalu w hołdzie życia, gdzie całkowicie zatarły się różnice kulturowe, obyczajowe, językowe, ...najważniejsze, że mogliśmy tu po prostu ... być. DO ZOBACZENIA W 2012 ROKU.

 
 

Archiwum Onko-Olimpiady

Onko-Olimpiada 2008 Onko-Olimpiada 2007