zniczLogo Onko-Olimpiady 2008znicz

Wizualizacja złotego medalu Onko-Olimpiady 2008

II MIĘDZYNAROWE IGRZYSKA SPORTOWE
ONKO-OLIMPIADA 2008
Akademia Wychowania Fizycznego Warszawa
6 września 2008 - godz. 10.30

Organizator:Fundacja Spełnionych Marzeń
Współpraca:Fundacja ORIMARI
Patronat:Pani Maria Kaczyńska Małżonka Prezydenta RP
Polski Komitet Olimpijski
Polski Związek Lekkiej Atletyki
Sponsorzy:Polbank Dzieciom - Oficjalny Sponsor Projektu Onko-Olimpiada 2008,
Fundacja Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. - Partner Strategiczny,
POLKOMTEL S.A. - Srebrny Sponsor,
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, GSK Commercial Sp. z o. o., SJAELSO Sp. z o. o.,
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Sportu.
Partnerzy:Akademia Wychowania Fizycznego, Sony BMG, DDB, Colgate-Palmolive, Tyrka Studio, Restauracja "Jeff's".
Patron prasowy:Dziennik Rzeczpospolita
Patroni medialni:TVP2, Radio ESKA
Partner medialny:Telewizja PULS

Oficjalny Sponsor Projektu
Onko-Olimpiada 2008

Polbank Dzieciom

Partner Strategiczny Onko-Olimpiady 2008

Fundacja Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Srebrny Sponsor
Onko-Olimpiady 2008

Polkomtel S.A.

Sponsorzy

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
GSK Commercial Sp. z o. o.
SJAELSO POLAND Sp. z o. o.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Fundacja Grupy TP

Partnerzy

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Sony BMG Music Entertainment
DDB Sieciowa Agencja Reklamowa
Colgate-Palmolive
Tyrka Studio
Jeff's

Patron prasowy

Dziennik Rzeczpospolita

Patroni medialni

TVP2
Radio ESKA

Partner medialny

TV PULS

Fundacja Spełnionych Marzeń, opiekująca się dziećmi z chorobami nowotworowymi już po raz drugi podjęła niecodzienne wyzwanie. O tym, jak ważna jest pozytywna motywacja oraz nastawienie pacjenta do choroby, wiadomo nie od dziś. Dzieci walczące z chorobami nowotworowymi miały kolejny ważny powód by pokonać chorobę - udział w niezwykłych igrzyskach sportowych.

II Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "Onko-Olimpiada 2008", dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej, odbyły się w dniu 6 września 2008 r. na warszawskim AWF-ie. Organizatorem Igrzysk była Fundacja Spełnionych Marzeń przy współpracy z Fundacją Orimari i partnerstwie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. "Onko-Olimpiada 2008" wspaniale wpisała się w wydarzenia sportowe 2008 roku. Pasjonowaliśmy się rozgrywkami w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej oraz Olimpiadą w Pekinie. Znalazło się również w tym roku miejsce dla tych, którzy zwyciężyli pokonując chorobę nowotworową.

Uczestnikami imprezy były dzieci z 15 ośrodków onkologicznych z Polski oraz z Rosji, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Turcji, które przyjechały już w piątek, by spokojnie móc przygotować się do zawodów.

Tak jak w poprzednim roku patronat nad Igrzyskami objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska oraz Polski Komitet Olimpijski i Polski Związek Lekkiej Atletyki. Natomiast przewodnictwo nad Komitetem Honorowym przyjęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, a jego członkami byli: Andrzej Nejman, Jacek Wszoła, Irena Szewińska, Patrycja Markowska, Kamil Durczok, Mariusz Czerkawski oraz prof. Wojciech Woźniak.

W tegoroczną edycję "Onko-Olimpiady" aktywnie włączyły się Gwiazdy, które na co dzień również pamiętają o małych pacjentach. Ambasadorem Igrzysk ponownie została Małgorzata Foremniak (członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń), a gospodarzami prowadzącymi "Onko-Olimpiadę 2008" również po raz drugi byli: Joanna Racewicz i Andrzej Nejman (członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń) oraz Justyna Kozłowska i Marcin Dorociński.

W uroczystej ceremonii otwarcia Igrzysk wzięli udział organizatorzy: Małgorzata i Tomasz Osuchowie - Fundacja Spełnionych Marzeń oraz Marzenna Szustkowska - Fundacja Orimari, a także Pani Profesor Alicja Przyłuska-Fiszer - Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Pan - Włodzimierz Paszyński - Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Małgorzata Foremniak - Ambasador "Onko-Olimpiady 2008", Jacek Wszoła - przedstawiciel Komitetu Honorowego, Otylia Jędrzejczak oraz prowadzący: Joanna Racewicz i Andrzej Nejman.

Natomiast w finale ceremonii otwarcia Igrzysk mogliśmy po raz pierwszy "na żywo" usłyszeć motyw muzyczny "Onko-Olimpiady2008" pt. "O Siebie Walcz" w wykonaniu Magdy Femme i Tomka Luberta - kompozytora utworu.

Na trybunach stadionu Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego między innymi zasiedli: przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego, Pani profesor Alicja Przyłuska-Fiszer - Rektor Akademii Wychowania Fizycznego, Pan Włodzimierz Paszyński - wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawiciele firm sponsorujących Igrzyska, przyjaciele Fundacji oraz rodziny i najbliżsi naszych podopiecznych.

Udział w "Onko-Olimpiadzie 2008" wzięło 255 zawodników, a dobór konkurencji sportowych uzależniony był od kondycji psychofizycznej dzieci, wynikającej z przebytej choroby nowotworowej. Były m.in. biegi na 60 i 100m, skoki w dal, pchnięcia kulą, rzuty piłeczką palantową, wyścigi na wózkach inwalidzkich, pływanie, tenis stołowy, piłka nożna. Zwieńczeniem poniesionego wysiłku i zapału młodych zawodników były prawdziwe olimpijskie medale, specjalnie na tę okazję bite przez Mennicę Państwową. Dodatkową nagrodą dla naszych młodych sportowców była możliwość otrzymania medalu z rąk zaproszonych gości: Jacka Wszoły, Mariusza Czerkawskiego, Przemysława Salety, Szymona Majewskiego, Anety Kręglickiej, Martyny Wojciechowskiej, Halinki Młynkowej oraz Otylii Jędrzejczak, która dodatkowo nadała rangi ceremonii otwarcia Igrzysk poprzez bieg ze zniczem olimpijskim, a następnie sędziując podczas zawodów pływackich.

Zmagania sportowe zakończył festyn i szalona dyskoteka, gdzie przy najpopularniejszych światowych przebojach nastąpiła wspaniała integracja młodzieży ze wszystkich krajów.

W niedzielny poranek pożegnaliśmy drużyny z Polski, natomiast nasi goście z zagranicy mieli jeszcze cały dzień na zwiedzanie najciekawszych miejsc naszej stolicy (Wilanów, Łazienki, Stare Miasto). Drużyna ze Słowacji dodatkowo została zaproszona przez Ambasadora Republiki Słowackiej do odwiedzenia placówki dyplomatycznej, gdzie czekały na nich prezenty. Niespodzianka czekała również na zawodników z Turcji, którzy zostali w Warszawie aż do poniedziałku.

Celem "Onko-Olimpiady" jest przede wszystkim budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci po przebytej chorobie nowotworowej, a w szczególności, u dzieci gdzie choroba pozostawiła trwały ubytek na zdrowiu, uniemożliwiający często aktywne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej w swoim środowisku. Ważnym celem "Onko-Olimpiady" jest również stworzenie aktywnego lobbingu na rzecz pomocy dzieciom chorym i ich rodzinom, a także przełamanie stereotypów i podniesienie świadomości społecznej wobec choroby nowotworowej. "Onko-Olimpiada" to także szansa na stworzenie środowiska aktywnie i systematycznie wspomagającego działania Fundacji Spełnionych Marzeń na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi.

Po raz drugi zadajemy sobie pytanie:

Czy udało nam się zrealizować cele, które sobie postawiliśmy? - TAK, z całą pewnością! Była prawdziwa sportowa rywalizacja, radość ze zwycięstwa i łzy z przegranej, nowe przyjaźnie, nowe doświadczenia i przede wszystkim wspaniała zabawa. Był to prawdziwy festiwal radości w hołdzie życia, który z pewnością zostanie w pamięci uczestników na zawsze.

Dziękujemy sponsorom oraz firmom i wszystkim osobom prywatnym, którzy aktywnie uczestniczyli w organizacji II Międzynarodowych Igrzysk Sportowych "Onko-Olimpiada 2008". Szczególne podziękowania kierujemy do rzeszy wolontariuszy... Kochani dziękujemy za wsparcie, za serce, za poświęcony czas! Bez Was absolutnie byśmy sobie nie poradzili!

☺☺☺☺☺☺ OGROMNE DZIĘKI ☺☺☺☺☺☺

~~~~~~~~~~~~~~~~   * * *   ~~~~~~~~~~~~~~~

Wspólnymi siłami i absolutnie charytatywnie Agencja Reklamowa DDB wraz z Domem Produkcyjnym Tyrka Studio, przygotowały kampanię telewizyjną na rzecz Fundacji Spełnionych Marzeń, promującą II Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "ONKO-OLIMPIADA 2008".
Wyprodukowany został spot telewizyjny w wariantach 45, 60 i 90-sekundowych. Spot metaforycznie przedstawia zmagania dzieci z chorobą, poprzez ich bieg przez miasto, zaczynający się w szpitalu, a kończący na bieżni stadionu - symbolizując tym walkę o normalne życie.
Kampania wystartowała 1 września. Spot emitowany jest na antenie TVP2 (patron medialny "ONKO-OLIMPIADY 2008") i TV PULS (partner medialny) oraz w tematycznych kanałach: Extreme, E! oraz MTV i VIVA.

Zapraszamy do obejrzenia spotu:

~~~~~~~~~~~~~~~~   * * *   ~~~~~~~~~~~~~~~

Motywem muzycznym "ONKO-OLIMPIADY 2008" była piosenka skomponowana przez Tomka Luberta pt. "O Siebie Walcz". Tomek Lubert do projektu zaprosił swoich przyjaciół, m.in.: Magda Femme użyczyła wokalu i napisała tekst, Jasio Kidawa, ceniony producent muzyczny, nadał utworowi wyjątkową oprawę, a Piotr Siadu wybitny młody basista wzmocnił brzmienie. Kompozytor utworu zrzekł się praw autorskich (ZAIKS) oraz całego wynagrodzenia, które zostanie przekazane na Fundację Spełnionych Marzeń. Utwór "O Siebie Walcz" został wykonany na żywo podczas ceremonii otwarcia Igrzysk. Inicjatorami projektu są Justyna Tomańska - wolontariuszka Fundacji Spełnionych Marzeń i Tomek Lubert, prywatnie jej narzeczony. Promocją utworu zajęła się wytwórnia Sony BMG. Utworu możecie posłuchać i dowiedzieć się więcej o tym projekcie na stronie wp.pl mp3 ("Piosenka spełniająca marzenia") oraz na naszej stronie internetowej w "Wydarzeniach".


 

FOTOREPORTAŻ
Z II MIĘDZYNARODOWYCH IGRZYSK SPORTOWYCH "ONKO-OLIMPIADA 2008"

Autorzy zdjęć: Ida Kurkowska, Jarosław Wojtalewicz - Agencja Fotograficzna AKPA, Agencja ORANGE, Marcin Urban - www.niepelnosprawni.pl, Marta Podleśna - Fundacja Spełnionych Marzeń

Joanna Racewicz - dziennikarka i Andrzej Nejman - aktor, członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń - już po raz drugi prowadzący i główni komentatorzy II Międzynarodowych Igrzysk Sportowych "Onko-Olimpiada 2008".

Na scenie (od lewej) prowadzący: Joanna Racewicz i Andrzej Nejman, Pani Profesor Alicja Przyłuska-Fiszer - Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Pan Włodzimierz Paszyński - Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Małgorzata Foremniak - Ambasador "Onko-Olimpiady 2008", Małgorzata i Tomasz Osuchowie - Fundacja Spełnionych Marzeń, Marzenna Szustkowska - Fundacja Orimari oraz Jacek Wszoła - przedstawiciel Komitetu Honorowego.

 

Rozpoczęcie uroczystego przemarszu drużyn - defiladę rozpoczęło 6 zawodników ze wszystkich krajów biorących udział w Igrzyskach wspólnie niosąc flagę "Onko-Olimpiady 2008",

a za nimi drużyna ze Słowacji,

 

za Słowakami drużyna z Węgier,...

...dalej Ukraina,

 

Rosja...

peleton zagraniczny zamyka ośmioosobowa drużyna z Turcji, która dzięki swojemu położeniu geograficznego sprawiła, że nasze Igrzyska objęły również kontynent azjatycki ;-)

Drużyna z Bydgoszczy rozpoczęła przemarsz ekip z 15 ośrodków onkologicznych w Polsce, dalej Chorzów,...

...Gdańsk,...

...to już Katowice i Kielce.

Część oficjalną rozpoczął Tomasz Osuch - prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, pomysłodawca i organizator Igrzysk.

Po oficjalnych przemówieniach, ze zniczem olimpijskim wbiega na płytę stadionu nasza pływaczka - Otylia Jędrzejczak.

Otylia Jędrzejczak, Jacek Wszoła i zawodniczka Zuzia - wspólnie zapalają znicz olimpijski.

Ogólny aplauz i chwila dla reporterów ;-)

W imieniu młodych zawodników tekst przysięgi czyta zawodniczka Justyna,

...a zawodnicy podnosząc prawą rękę przysięgają udział w zawodach z zachowaniem zasad fairplay (na zdjęciu najmłodsza uczestniczka Igrzysk - pięcioipółletnia Zuzia z ośrodka w Kielcach).

W imieniu sędziów przysięgę składają Waldemar Skowroński i Kajetan Gruszczyński.

Flaga na maszt !!!

Otylia Jędrzejczak i Jacek Wszoła wspólnie ogłaszają - "II Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "Onko-Olimpiada 2008" uważamy za otwarte".

W tej uroczystej chwili, ku radości dzieciaków, w niebo zostało wypuszczonych setki baloników.

Hymn "Onko-olimpiady 2008" pt. "O siebie walcz" zaśpiewała Magda Femme wraz z kompozytorem utworu - Tomkiem Lubertem i Przyjaciółmi.

 

A następnie Justyna Kozłowska - dziennikarka VIVY wraz z Tomkiem Lubertem w piosence pt. "Zaczaruj mnie".

Wystartowali... na płycie głównej stadionu AWF - bieg na 60 m,

 

skok w dal,

rzut piłeczką palantową,

 

oraz bieg z asystą,

Na pływalni - konkurencje pływackie w kilku kategoriach wiekowych.

Na hali - turniej tenisa stołowego.

Na boisku - drużynowe rozgrywki w piłce nożnej.

Podczas, gdy nasi zawodnicy rozbiegli się do swoich dyscyplin nasi reporterzy działali. Tu Joasia Racewicz - podczas wywiadu z organizatorem Igrzysk - Panem Tomaszem Osuchem, prezesem Fundacji Spełnionych Marzeń

Andrzej Nejman był wszędzie, komentował wszystkie sportowe wydarzenia "na gorąco" oraz przeprowadzał wywiady z zawodnikami.

Marcin Dobrociński - po raz pierwszy na "Onko-Olimpiadzie" w roli dziennikarza sportowego.

Justyna Kozłowska, na co dzień dziennikarka VIVY, a tu świetnie sobie radziła w roli dziennikarki sportowej.

Małgosia i Tomek Osuchowie - prezentują medale, o które walczą młodzi zawodnicy!!!

Warto było walczyć i otrzymać medal z rąk Anety Kręglickiej,

Otylii Jędrzejczak,

Małgosi Foremniak,

Martyny Wojciechowskiej,

Mariusza Czerkawskiego,

Jacka Wszoły,

Szymona Majewskiego,

Przemysława Salety.

Uroczystość zakończenia II Międzynarodowych Igrzysk Sportowych "Onko-Olimpiada 2008".

W uroczystym zgaszeniu znicza onko-olimpijskiego młodej zawodniczce pomagał organizator Igrzysk - Tomek Osuch.

Bieg zwycięstwa - drużyna z Węgier miała wiele powodów do radości, gdyż byli w czołówce ilości zdobytych medali.

A to już pamiątkowe zdjęcia - Małgosia Osuch z drużyną z Węgier.

Tomek i Małgosia Osuchowie - z drużyną z Lublina.

Po chwilach wypełnionych emocjami, wzruszeniami, radością, a czasem... łezką porażki :-( cóż, takie właśnie prawa towarzyszą prawdziwym zmaganiom sportowym... nadszedł czas na wspólne biesiadowanie...

...i szaloną dyskotekę przy znanych przebojach z całego świata.

 
 

Archiwum Onko-Olimpiady

Onko-Olimpiada 2007