Aukcja niezwykłych obrazów dzieci w "Zachęcie"


Narodowa Galeria Sztuki "Zachęta" jest najstarszym salonem wystawowym w Warszawie, o tradycjach sięgających połowy XIX wieku. To tu wystawiają swoje dzieła najwybitniejsi artyści z Polski i ze świata. Tym bardzie był to dla nas ogromny zaszczyt, że mogliśmy zorganizować wystawę połączoną z aukcją w tak dostojnym i prestiżowym miejscu. To zaszczyt również dla młodych artystów, których prace tego dnia były wystawiane. A wykonały je osoby naprawdę niezwykłe.
 
Pięćdziesiąt zaprezentowanych prac to imponujący efekt pracy dzieci wypoczywających w ośrodku Fundacji w Zalesiu Górnym pn. "Dom Spełnionych Marzeń", dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej z całej Polski. W ośrodku w ramach programu "Aktywizacja i wyrównywanie szans" odbywają się warsztaty sztuki, prowadzone przez Magdalenę Kobierecką, artystkę plastyczkę i jednocześnie kierowniczkę ośrodka. W malowniczej scenerii z dala od szpitalnych łóżek i cierpienia, nasi mali podopieczni wyczarowują prawdziwe dzieła sztuki. Pod okiem fachowca uczą się nowych technik plastycznych i różnorodnych form malarskich, łącząc dziecięcą fantazję ze świeżo nabytym kunsztem.
 
Tak wyczarowane prace tego dnia cieszyły oko wytrawnych znawców sztuki, m.in. znanego artystę plastyka Józefa Wilkonia. Aukcję poprowadził debiutujący w tej roli Paweł Górski członek Stowarzyszenia Opowiadaczy "Grupa Studnia O", z którym Fundacja współpracuje w ramach prowadzonego programu w ośrodku w Zalesiu. Fakt, że Paweł nigdy nie prowadził aukcji, a nawet nigdy nie był na żadnej, absolutnie nie stanowił problemu. Aukcja odbyła się zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi prawidłami sztuki aukcyjnej. Niespodzianką dla osoby, która wylicytowała obraz za najwyższą kwotę, była karykatura wykonana przez znanego karykaturzystę i jednocześnie naszego przyjaciela Jacka Frankowskiego. Pan Jacek, również jest stałym bywalcem naszego ośrodka, prowadzi z dziećmi zajęcia z karykatury.
 
Wieczór aukcyjny uświetnił koncert zespołu jazzowego "LeBlue", którego brzmienie nasi podopieczni mają możliwość słyszeć podczas wieczorków muzycznych w "Domu Spełnionych Marzeń". Zwieńczeniem wieczoru był smakowity poczęstunek przygotowany przez zaprzyjaźnionego z nami Pana Adama Grabika, właściciela restauracji "Rendez vous" w Warszawie. Cieszy nas, że mogliśmy w tak znamienitych wnętrzach skupić tylu naszych przyjaciół jednocześnie w jednej sprawie i zupełnie bezinteresownie, by kolejne dzieci mogły w naszym ośrodku tworzyć swój szczęśliwy świat, nie tylko malowany radosną paletą barw, ale przede wszystkim rzeczywistymi doświadczeniami.
 
Fundacja Spełnionych Marzeń składa gorące podziękowania Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" za udostępnienie swoich wnętrz na organizację wystawy połączonej z aukcją, a naszym wszystkim przyjaciołom za czynne jej wsparcie.


Aukcja niezwykłych obrazów dzieci w "Zachęcie"